YKS’ye Üç Ay Kala Nasıl Çalışılır?

YKS’ye üç ayın kalmasıyla birlikte sınava girecek olan hemen herkeste bir telaş başlamış olacaktır. Son üç ay demek konu tekrarlarının yapılması, olabildiğince soru tipi görülmesi demektir. Bu sebeple son üç ay en verimli şekilde nasıl değerlendirilir bunun üzerinde duracağız. 

YKS’yi Son Üç Ayda Kazandıracak Taktikler Nelerdir? 

YKS sınavına son üç ay kala yapılabilecek en yanlış şey konuların tümüne çalışmaktır. Dört senenin konularından sınava girileceği için bu konular asla yetişmez ve sınava eksik konu ile girilmiş olunur. Bunun önüne geçmek için sadece bilinmeyen ya da sıkça hata yapılan konular konu anlatımı ile çalışılmalıdır. Bu süreçte de diğer konulardan bol soru çözerek unutmanın önüne geçilmelidir. 

Konu çalışmaya başlayacak kişiler eğer hiç konu bilmiyorsa ya da çalışması gereken konular arasından önem önceliği yapamıyorsa o zaman sınav soru dağılımına bakarak sınavda en çok soru çıkan yerden başlayabilirler. 

YKS sınavına son üç ay kalması demek olabildiğince fazla sorunun görülmesi gerektiği anlamına gelir. Sınavda ne kadar soru çözülmüş olursa yanlış yapma ihtimali de o kadar düşük olacaktır. 

YKS için önemli olan zaman kontrolüdür. Bu sebeple son üç ayda TYT ve AYT testlerinin süreleri baz alınarak soru çözümleri ve deneme çözümleri yapılarak pratik kazanmak önemli olacaktır. 

Bir sınav öğrencisi ne yapacağını bilemeyebilir. Bu sebeple rehber danışmanının olması son üç ayını en verimli şekilde kullanması için ona fırsat niteliğinde olacaktır. 

YKS sınavında barajı geçmek ve derece yapmak arasında milyonlarca öğrenci vardır. Bu uçurum ne kadar fazla görünse de her iki aday tipi için şart olanlar vardır. Bu şartlar paragraf ve problem ikilisidir. Bir sınav adayı son üç ayda her gününe en az on paragraf ve yine en az on problem koymalıdır. İstenilen başarı sıralamasına göre farklı sayıda soru çözümü de uygun görülebilir. 

YKS sınavına girecek olan öğrenciler sabah hava aydınlandıktan sonra sayısal derslere, akşam gün battıktan sonra sözel derslere çalışabilir. Bunun tam tersini yapmak da mümkündür. İdeal saat denilen çalışma saatini bulmak çalışma verimini de arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir