YKS’ye Nasıl Çalışılır?

YKS, lise son sınıf öğrenimini tamamlamış olan kişilerin üniversiteye geçişi için gerekli olan iki oturumluk sınavdır. YKS’ye girecekler bu sınavda lise boyunca öğretilen müfredattan sorumlu olurlar. Alanlar; sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olmak üzere dörde ayrılır. Sınav da TYT ve AYT olmak üzere iki oturumdan oluşur. Peki YKS adayları sınav hazırlığını nasıl yapmalıdır? 

YKS İçin Tüm Adaylara Genel Tavsiyeler 

YKS hazırlığı sırasında adaylar hangi alandan sınava girerse girsin çalışmalarında bazı konulara dikkat etmelidir. Öncelikle zamanı az kalan kişiler sınav hazırlığı için not çıkarmamalıdır. Not en akılda kalıcı öğrenme yöntemidir ve sınav sürecinde de hemen herkese yardımcı olacaktır fakat zamanı az kalan ve konuları yetiştiremeyeceğini düşünen kişiler not çıkarma olayı ile uğraşmaksızın testler ve konu anlatımlı kitaplarda önemli yerlerin altını çizerek çalışmalıdır. 

YKS adayları kendi alanının konularına öncelik vermelidir. Özellikle de sınavın %60’ını oluşturan Alan Yeterlilik Testini Temel Yeterlilik Testinden ön planda tutmalıdır. Kişilerin alanının konularına ağırlık vermesi demek kendi alanındaki derslerden çok daha iyi netler yapmak demektir. Bu sebeple öncelik her zaman alan derslerinde olmalıdır. 

Derece yapmak isteyen YKS adayları mutlaka TYT için tüm dersleri çözmeye çalışmalıdır. Alan dışı dersleri çözmemek rakibi arttıracak ve derece yapma ihtimalini de düşürecektir. 

YKS’ye hangi alandan girilirse girilsin TYT’nin temelini oluşturan en önemli iki konu paragraf ve problemdir. Günlük çalışma düzeni olan kişiler en az onar veya yirmişer soru paragraf- problem ekleyerek netlerini arttırabilir. Bu tüm adaylar için bir rutin olmalıdır. 

YKS’ye çalışmak isteyen öğrenciler kendilerine haftada bir deneme yapmalıdır. Net takibi ve eksik konuların daha iyi görülmesi açısından bu oldukça önemlidir. Özellikle Türkiye geneli yapılan denemelere katılmak ve eksikleri görmek net arttıran bir yöntemdir. 

YKS çalışması için olmazsa olmazlardan biri de zaman tutarak test çözme usulüdür. Kişiler ne kadar test çözerse çözsün sınavdaki gibi zamanla yarışarak test çözmedikleri zaman TYT sınavını yetiştirememeleri beklenebilir. Bu sebeple soru sayısına göre dakika tutarak sınav usulü test çözmek zaman kavramını da geliştirecektir. 

YKS adayları çok yoğun bir dönemden geçtikleri için ne çalıştıklarını, ne kadar çalıştıklarını, hangi konuya daha az baktıklarını takip etmekte güçlük çekebilir. Bu problemin üstesinden gelmek ve daha bilinçli çalışmak isteyen adaylar kendilerine ait bir planlama defteri yapabilir. Defterin ilk sayfalarına YKS konuları tamamen yazılır ve geri kalan sayfalara da tarih atılarak o gün çalışılan konular, çözülen sorular, hangi konudan kaç yanlış çıktığı yazılırsa daha planlı ve verimli bir çalışma ortaya çıkacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir