YKS’ye Hazırlıkta Deneme Sınavlarının Önemi

YKS’ye hazırlanan öğrencilerin olmazsa olmaz rutinlerinden biri de deneme sınavlarıdır. Öğrenciler bir kurumda ders görüyorlarsa kurumun deneme sınavı yapma sıklığına göre, herhangi bir kuruma gitmiyorlarsa o zaman da evde ya da Türkiye geneli katıldıkları deneme sınavına göre sık sık deneme olmaktadır. Bir sınav öğrencisi için en önemli rutinlerden biri sıklıkla deneme sınavına girmektir. Peki bu deneme sınavlarının faydası nedir? 

Deneme Sınavı Neden Yapılır? 

Deneme sınavı kişilerin üniversite sınavına benzeyen bir sınavda verilen soruları verilen zamanda ne kadar doğru yapacaklarını ölçmek içindir. Yani bir nevi gerçek sınavın provasıdır. YKS adayları bu sınavlara girerek kendilerinin ne oranda başarılı olduklarını, gerçek bir sınav olması halinde hangi konuları anlamadıklarını test edeceklerdir. Daha sonrasında bu konuların üzerinde durarak çalıştıkları zaman yanlışlarını sıfıra ya da en aza indirebileceklerdir. 

Deneme sınavı yapılmasının en önemli nedenlerinden biri de TYT öğrencileri için çok önemli olan zaman kavramını yetiştirebilmektedir. TYT öğrencileri zamandan ne kadar tasarruf ederse o oranda iyidir. Sınava giren çoğu öğrenci temel yeterlilik sınavını yetiştirememektedir. Bu sebeple deneme sınavı ne kadar çok çözülürse o oranda kişilere yardımcı olacaktır. 

Deneme Sınavı Sonrası Ne Yapılır? 

Bir deneme sınavının değerlendirilmeye alınabilmesi için o deneme sınavının dikkatli bir şekilde çözülmesi gerekir. Yoğun konsantrasyon ile çözülüp bildiğini işaretleyen öğrencilerin deneme sınavı sonucu da geçerliliğini sağlar. 

Deneme sınavından sonra kişiler yanlışlarını ve doğrularını muhakkak kontrol etmelidir. Yanlış veya doğru yapılması fark etmeksizin soruların bir kere daha üzerinden gidilmelidir. Özellikle yanlış soruların neden yanlış olduğu iyi bir şekilde kavranmalıdır. Bu sayede daha başarılı deneme sınavları çıkarmak ve bir sonraki deneme sınavında net arttırmak mümkün olacaktır. 

Deneme sınavından sonra bir konuda birden fazla yanlışı olan kişiler o konuyu komple tekrar ermelidir çünkü muhtemelen aralarda da unuttuğu veya yanlış yaptığı konu başlıkları olabilmektedir. Tüm bunlara dikkat edildikten sonra iki deneme sınavı arasında artan net artışı gözlemlenmeli ve yanlış çıkan konuların üzerinde durulmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir