YKS’ye Günde Kaç Saat Çalışmak Gerek?

YKS sınavı liseden sonra üniversiteye açılan kapının anahtarıdır. Bir bölüm okumak ileride yapılacak olan mesleğin seçilebilmesi demektir. Bu sebeple hem liseyi o sene bitirecek olanlar, hem de liseyi daha önce bitirmiş olanlar YKS sınavına girebilir. YKS sınavı kazanmak düşünüldüğü gibi kolay değildir. Sınava giren kişilerin neredeyse yarısının baraj altında kaldığı göz önünde bulundurulursa bu düşünüldüğü kadar kolay değildir. Fakat verimli ve her şeyden önce düzenli bir çalışma ile mümkün olacaktır.

YKS Sınavı İçin Nasıl Çalışmak Gerekir? 

Her YKS adayının kendine özel bir çalışma programı vardır fakat ortak yapılması gerekenler de benzerlik gösterir. Önemli olan çok çalışmak değil düzenli çalışmaktır. Bir gün çok çalışıp iki gün çalışmayı bırakan kişi çalışmasından herhangi bir verim alamaz. Taşı delen suyun kuvveti değil sürekliliğidir. Bu kişilerin kendine sıklıkla hatırlatması gerektiği bir ilkedir. Her gün aynı miktarda ders çalışmak beynin ders çalışmaya alışmasını, çalışılan konudan verim alınasını da sağlayacaktır. Bu sebeple öncelikle sürekli çalışmanın önemi vurgulanmalıdır. 

YKS Sınavına Günde Kaç Saat Çalışmak Gerek? 

YKS öğrencileri düzenli çalışma işini hallettikten sonra gün içinde kaç saat düzenli çalışmaları gerektiği üzerinde durmalıdır. Günde kaç saat çalışılması gerektiği istenilen bölüm ve sıralamaya göre değişiklik gösterir. Örneğin derece isteyen bir öğrenci günde altı saat ve üstü çalışmalıdır fakat çok üst düzey hedefleri olmayan kişilerin günde bir saat TYT, bir saat de AYT çalışması yeterli olabilecektir. 

Günde Kaç Saat Çalışılacağına Nasıl Karar Verilir? 

Günde kaç saat çalışılacağına karar vermek öğrenciler için zordur. Bazı öğrencilerin ders çalışırken sıkılması da işin içine eklenince çalışma periyodunu ayarlamak gittikçe zor olacaktır. Bunun için şöyle bir yöntem önerilir. Sınava kalan süre ve bu süre içerisinde eksik olunan konular belirlenmelidir. Bu konuların üstüne planlanan soru çözüm adedi, deneme adedi de belirlendikten sonra bu programın günde kaç saate yetişeceği hesaplanmalı ve ona göre günde kaç saat çalışılacağı belirlenmelidir. Bu sayede öğrencinin sorumluluk duygusu da gelişecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir