Sözelciler İçin Çalışma Tavsiyeleri

Sözel, YKS sınav grubunda tamamen ezber derslerinin bulunduğu gruptur. Sayısal verilerle işlem yaptırmayı gerektiren herhangi bir alan dersi bulunmamaktadır. AYT için çözmesi gereken sorular edebiyat, tarih ve coğrafya, felsefe, din kültürü şeklindedir. Sözel grubundaki öğrenciler sayısal dersleri sadece temel yeterlilik testinde çözmek zorundadır. TYT’de ise lise bir ve lise ikide görmüş oldukları sayısal derslerden sorumlu olacaklardır. 

Sözelciler Hangi derslere Çalışacak? 

Sözel öğrencilerinin girdiği dersler çok sayıda ve karmaşıktır. Öncelikle lise bir ve lise ikide temel yeterlilik sınavını oluşturan tüm derslere girmek zorundadırlar. Daha sonra lisenin ikinci ve üçüncü senesinde sözelciler edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü gibi dersleri görmeye devam ederler. Seçmeli dersleri yine kendi sözel alanları ile ilgili olarak psikoloji, sosyoloji gibi sözel derslerdir. 

Sözel öğrencisi YKS sınavına gireceği zaman temel yeterlilik sınavı için tüm derslere, alan yeterlilik sınavı için ise yukarıda belirtilen sözel derslere çalışmak zorundadır. Sözel öğrencilerin büyük bir kısmı matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerini temel yeterlilik testinde de yapamazlar fakat yapılamadığı için çalışmayı kesmek son derece yanlıştır. Özellikle sözelde derece isteyen öğrenciler mutlaka temel yeterlilik sınavında fizik, kimya, biyoloji ve matematik de çözmelidir. 

Sözel Öğrenciler Nasıl Çalışmalı?

Sözel öğrenciler alanları gereği nasıl çalışmaları gerektiğini az çok oturtmuş durumdalar. Sadece sözel derslere çalışmaları gerektiği için hangi konuda ezber yapıp hangi konuda mantıksal bağ kurmaları gerektiğini de biliyorlar fakat bu düzeni oturtamayan veya bu düzen işe yaramayan öğrenciler için başka tavsiyeler de vardır. 

Tarih dersine çalışırken bunun yıllar boyunca gerçekten yaşanmış olaylar olduğu göz önünde bulundurularak öğrenciler mantıksal bağ kurabilir ve hikayeleme özelliği ile çalışabilir. 

Coğrafya çalışacak olan kişiler kimi konuları yine hikayeleme özelliği ile kimi konuları not çıkararak ve kimi konuları da ezber yöntemi ile çalışmalıdır. 

Edebiyatın çoğu konusu ezber ve mantıktır. O sebeple edebiyatın oturup ezberlenmesi, sorularının mantık çerçevesinden incelenmesi gerekmektedir. 

Felsefe ve din kültürü dersleri de kodlama ve mantıksal hikayeleme bağı ile kolay ve akılda kalıcı olarak hatırlanabilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir