Sayısalcılar İçin Çalışma Tavsiyeleri

YKS’ye girecek olan adayların bölümleri; sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olarak dörde ayrılır. Bu dört grup arasından en çok rakibin ve rekabetin olduğu bölüm sayısaldır. İçerisinde bölümlerin çok olması, bu bölümlerin de şuan revaçta olarak işsizliğe yakalanma ihtimalini düşürmesi pek çok kişi tarafından tercih sebebi olmaktadır. Bu kadar rakibin olduğu bir bölümde nasıl çalışmak gerekir ve neler yapılırsa dereceye oynanır? 

Sayısal Öğrencileri Nasıl Çalışmalı?

Sayısal öğrencileri TYT için ilk sene gördüğü tüm zorunlu derslerden, AYT için ise alanları olan fizik, kimya, biyoloji ve matematikten sorumludurlar. Bunun dışında AYT’de diğer derslerden soru çözmek o alan için ek puan getirir fakat TYT’de tümünü çözmek zorunludur bu sebeple alan farkı gözetmeksizin sayısal öğrencilerin çözmesi gerekir. 

Bir grup sayısal öğrenci istediği sıralamaya göre TYT sosyal bilimleri boş bırakabilir veya buna ağırlık vermeyebilir ancak sayısalda derece yapmak isteyen öğrencilerin bu konulara da çalışması son derece faydalı olacaktır. 

Sayısal öğrenciler öncelikle AYT’ye ağırlık vermelidir. AYT sınavın %60’ını oluşturur ve TYT’den çok daha baskın bir puanlama türüne sahiptir. O sebeple ilk önce alan konularına çalışmak avantaj olacaktır. Daha sonra TYT çalışılabilir. 

Zamanı kalmayan ve konuların hepsini yetiştiremeyecek olan sayısal öğrencileri iyi bir sıralama için çok soru gelen konudan az soru gelen konuya doğru çalışabilir. Bu sayede az soru gelen konuya çalışıldığı zaman önceden çalışılan konuların da testi çözülerek topluca pekiştirme yapılabilir. Fakat bu yöntem sınava daha çok zamanı olan öğrenciler için önerilmez çünkü konuları bu şekilde çalışmak arada bir köprü kurulmasını engellediği için soru kaçırmaya ya da konuyu net bir şekilde kavrayamamaya sebebiyet verebilir. 

Sayısalcılar Hangi Yöntemle Çalışabilir? 

Sayısalcılar sözel dersleri test ve deneme usulü çalışarak halledebilir. Buna ek olarak kendi alanına ait dersler için önce konuyu kavramalı ve soru çözümünü daha sonraya bırakmalıdır. 

Sayısalcılar Günde Kaç Saat Çalışmalı? 

Sayısal Öğrencileri YKS için günde en az üç saat (Molalar hariç.) ve her gün şeklinde çalışmalı. Dileyen öğrenciler kendilerine bir gün mola verebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir