Eşit Ağırlıkçılar İçin Çalışma Önerileri

Eşit ağırlık, YKS sisteminde adayların alanının hem matematik hem edebiyatı kapsamasıdır. Bunlara ek olarak alan derslerinde tarih ve coğrafya da görülmektedir. Bu dersler arasında sayısal verilerden yararlanılan ders matematik, sözel olarak işlenen dersler ise edebiyat, tarih ve coğrafyadır. Peki YKS sınavı sürecinde adaylar nasıl çalışmalı ve kendilerini nasıl motive etmelidir? 

Eşit Ağırlık Öğrencileri İçin Motivasyon Verici Sözler Nelerdir?

Her sınav adayı sınavdan çıktıktan sonra açıkta kalmayacağı bir bölüme gitmeyi planlar. Sayısalda bölüm çoktur fakat sadece belli bir sıralamaya girenler işsizlik sıkıntısı çekmez. Geri kalanlar eşit ağırlıkçılar ile aynı şartlar altındadır. Buna ek olarak eşit ağırlıkçılar yönetici vasfı olan liderliğe yatkın kişiler oldukları için hemen her alanda iş yapabilirler. Eşit ağırlık bölümlerinin güzel birinde okuyanlar düşünüldüğü gibi işsizlik sıkıntısı da çekmemektedir. 

Eşit ağırlıkta derece yapmak sayısalda derece yapmaktan daha kolaydır çünkü rakip azdır. Buna ek olarak bazı sözelciler de eşit ağırlıktan sınava hazırlandıkları için aslında eşit ağırlık öğrencilerinin sayısı o kadar fazla değildir. Az sayıda rakip demek de daha iyi bir başarı sıralaması demektir. 

 Eşit Ağırlıkçılar Nasıl Çalışmalı? 

Eşit ağırlıkçıların büyük bir kısmı çalışma programında matematiği ihmal eder. Oysaki matematik eşit ağırlık YKS sisteminin iskelet sistemini oluşturur. Bununla da kalmaz rakiplere ciddi oranda bir fark atılmasını sağlar. O sebeple her eşit ağırlıkçı gününün en az yarım saatini matematiğe ayırmalıdır. Bu süre kişinin istediği başarı sıralamasına göre değişiklik gösterebilir. 

Eşit ağırlık öğrencileri genelde ezber yapmak durumunda kalırlar. Bu öğrenciler ezber yapıp yaptıkları ezberi unutmamak açısından sık sık yaptıkları ezber hakkında soru çözmelidir. Bu sayede bilgileri daha kalıcı olabilecektir. 

Eşit ağırlık öğrencileri yanlarında cep boyutunda el defterleri taşıyabilir. Bunların içerisine kendileri küçük küçük notlar hazırlayabilecekleri gibi hazır olanlarını da satın alarak gittikleri her yerde sınava çalışma fırsatı bulmuş olacaklardır. Eşit ağırlık öğrencileri ezber aşamasını başarılı bir şekilde atlattıktan sonra mantık ve yorum sorularını da rahatlıkla yapabilmektedir. Derece isteyen öğrenciler TYT feni de ihmal etmemelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir