Dilciler YKS’ye Nasıl Hazırlanmalı?

Dil grubunu seçen az sayıda öğrenci bulunduğu için genellikle onların nasıl ve neye çalışması gerektiği hep es geçilir. Dil grubu öğrencileri YKS sınavına gireceği zaman temel yeterlilik testine ve daha sonrasında YDS’ye girmek zorundadır. Temel yeterlilik sınavından barajı geçemeyen öğrencilerin puan işlemi yapılmamaktadır. Buna ek olarak TYT’den bir gün sonra yapılan AYT’ye girmeleri gerekmez. YDS sınavı AYT’nin ertesi günü yapılmaktadır. 

Dil Öğrencileri Neye Hazırlanır? 

Dil öğrencileri lisenin birinci ve ikinci yılında diğer öğrencilerle birlikte eğitim görürler. Daha sonrasında alan seçimi yaparken yabancı dil alanını seçerler. Bu sebeple lise üç ve lise dört eğitimini yabancı dil üzerine alırlar. Diğer temel dersleri de belli aralıklarla görürler. Dil öğrencilerinin öğrendiği yabancı dil İngilizcedir. Bununla doğru orantılı olarak YDS sınavında sadece İngilizce yabancı dil soruları çıkacaktır. Öğrencilerin doğru yaptığı soru sayısına göre de belli bir puan alması beklenir. Soru sayısından dolayı puanlama türü AYT’den farklıdır. 

Dil Öğrencileri Nasıl Çalışmalı?

Dil öğrencileri TYT’yi asla ihmal etmemeli. Çünkü barajın geçilememesi durumunda alınan yüksek puan bir işe yaramayacaktır. TYT’ye her gün düzenli çalışılmalı ve daha sonrasında YDS için de her gün mutlaka çalışmak gerekir. Kişiler yabancı dile çok farklı sayıda yöntemler ile çalışabilir. 

Yabancı dil öğrenmek isteyen biri nasıl çalışıyor ise yüksek yabancı dil öğrenmek isteyen kişiler de o şekillerde çalışabilir. YDS’ye çalışmak kolay ve diğer derslere kıyasla zevklidir. Örneğin bir şarkı dinleyerek, bir dizi ya da film izleyerek bile YDS’ye çalışılabilir. Tabii ki bahsedilen aktiviteler tamamen İngilizce yapılmak zorundadır. 

YDS’ye çalışmak isteyen öğrenciler için çok fazla kaynak imkanı olmasa da isim yapmış çok net çıkran kaynaklar bulunmaktadır. Bu kaynaklar tercih edilmeli ve günün belli bir saati sözcük, belli bir saati mutlaka gramer çalışılmalıdır. 

Dil öğrenmek isteyen kişilerin kullandığı yeni bir taktik de gece uyurken çalışmaktır. Bilinenin aksine gece beyin duyduğu sesleri işlemeye devam eder ve bilinçaltında depolar. O sebeple gece gramer veya sözcükleri ses kaydı ile uyurken dinlemek sabah çalışıldığında anlaşılmasını ve öğrenilmesini kolaylaştıracaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir